Charlotte, Wim, Justin en Valérie Matthys, Matthys Group
18 september 2026

Een nieuwe generatie voor nieuwe markten

Etion: Het nieuwe team mikt op groei?

Charlotte: “Zeker. Hoewel het investeringsklimaat niet evident is momenteel. Maar we zien nog veel mogelijkheden en we staan klaar zodra bedrijven weer investeren, zowel binnen als buiten textiel.”

Etion: Want textiel is jullie traditionele kernmarkt.

Charlotte: “En die expertise willen we ook absoluut behouden. Maar ondertussen verandert ook binnen textiel onze focus zeer sterk. Traditionele machines voor tapijtconfectie bieden we nog amper aan. We zijn op vandaag steeds meer bezig met oplossingen voor technisch textiel, kunstgras en akoestische panelen bijvoorbeeld. Bovendien worden nieuwe projecten telkens complexer en groter. Je moet een zekere grootte hebben als bedrijf om dat aan te kunnen.”

Etion: In lekentaal, wat voor projecten doen jullie?

Charlotte: “Laten we zeggen dat we machines op maat bouwen voor de automatische aan- en afvoer en handling van materialen rond productielijnen. In textiel betekent dit dat we géén weefgetouwen, naaldviltlijnen of tuftmachines produceren, maar wel de machines ervoor en erna. Elk doek dat geproduceerd wordt, moet immers nog worden versneden, opgerold, verpakt, getransporteerd… Vooral dat oprollen vergt een heel specifieke expertise: een rol naaldvilt oprollen is bijvoorbeeld iets helemaal anders dan een rol kunstgras. Ook aan de invoerkant zijn vaak specifieke manipulaties nodig.”

Met onze kennis en expertise kunnen we ook buiten de textielsector het verschil maken.

Etion: Wat zijn de grote uitdagingen?

Wim: “De grootste uitdaging is dat textiel hier wegtrekt. Vroeger werkten we puur lokaal en hadden we de handen vol met projecten in een straal van zo’n 25 kilometer rond de deur; dat is al lang niet meer zo. Deze regio is de bakermat van de textielindustrie, maar veel textielproducenten zijn ondertussen gestopt of hebben hun productie naar Turkije verplaatst, denk maar aan Balta en McThree. Tegelijk zijn hier nog steeds grote textielspelers actief, zoals Sioen en Beaulieu. Zij blijven belangrijke klanten voor ons. Intussen bouwen ze ook in Turkije zelf steeds meer machines, net zoals in China trouwens. Een tweede uitdaging is onze hoge loonkost.”

Etion: Dus jullie moeten de klanten ook elders gaan zoeken?

Charlotte: “Ja, en dat proberen we op twee fronten te doen. Enerzijds zijn we op textielvlak intussen al jaren actief in het buitenland, maar we zijn nog steeds niet overal goed gekend. We bewerken momenteel diverse landen, onder andere via agenten en distributeurs en die inspanningen voeren we op. Zelfs in Duitsland en de UK bijvoorbeeld zijn er nog bedrijven die ons nog niet kennen. Ook in de VS hebben we nog werk te doen, al maakt het huidige handelsklimaat het ons daar niet gemakkelijker. Anderzijds willen we ons ook buiten de textielmarkt gaan profileren als machinebouwer op maat voor handlingoplossingen. We zijn er klaar voor, zoals recent bleek uit de automatisering van ons eigen elektrisch magazijn. We hadden initieel offertes gevraagd bij externe partijen, maar eigenlijk bleek al snel dat we zelf een flexibelere oplossing konden realiseren en bovendien goedkoper. En dat hebben we dan ook gedaan. Ons nieuwe magazijn fungeert nu ook als live demo-omgeving voor geïnteresseerde klanten. Met onze kennis en expertise kunnen we dus ook buiten de textielsector het verschil maken, maar mooie projecten kunnen we helaas niet altijd tonen omwille van confidentialiteit.”

Lees het volledige interview in het septembernummer van Ondernemen.

 

ondernemerschap
familiebedrijf
succesvol ondernemen

Auteur